Rotary shaft seal OA-60X80X10-NBR
Part number : OA-60X80X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-60X80X10-NBR  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (9 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-60X80X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-60X80X10-NBR
Deep groove ball bearing - 6309-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6309-SKF
PAP bush - PAP3025-P10 GEN
PAP BUSH PAP3025-P10
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    36  G
  • PACKAGING
    1
Description