Rotary shaft seal OA-60X110X13-NBR
Part number : OA-60X110X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-60X110X13-NBR  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 110 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  4 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-110 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-110
4 4
Deep groove ball bearing - 6212-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6212-SKF
VK EC End cover - EC-100X10-NBR GEN
VK EC END COVER EC-100X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    110  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    97  G
  • PACKAGING
    1
Description