Rotary shaft seal OA-58X80X8-FPM
Part number : OA-58X80X8-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-58X80X8-FPM  has an inner diameter of 58 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 8 mm. It is made of FPM.
  8 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-58X80X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-58X80X8-NBR
Ball - BA-18 GEN
BALL BA-18
18 18
Tapered roller bearing - 33208-Q-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 33208-Q-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    58  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    40  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description