Rotary shaft seal OA-55X80X8-FPM
Part number : OA-55X80X8-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-55X80X8-FPM  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 8 mm. It is made of FPM.
  8 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Lock nut - KM08 GEN
LOCK NUT KM08
Rotary shaft seal - OA-40X68X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-40X68X10-FPM
Tapered roller bearing - 30208-M-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 30208-M-TIMKEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    39  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description