Rotary shaft seal OA-55X72X10-NBR
Part number : OA-55X72X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-55X72X10-NBR  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30208 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30208
Rotary shaft seal - OAS-55X72X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-55X72X10-NBR
External circlip - CIRCLIP-EXT-62 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-62
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    30  G
  • PACKAGING
    1
Description