Rotary shaft seal OA-55X68X8-NBR
Part number : OA-55X68X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-55X68X8-NBR  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 68 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  18 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32008X-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 32008X-TIMKEN
Rotary shaft seal - BC-55X68X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-55X68X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    68  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    21  G
  • PACKAGING
    1
Description