Rotary shaft seal OA-55X100X13-NBR
Part number : OA-55X100X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-55X100X13-NBR  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 100 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  1 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6305-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6305-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-26 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-26
O-Ring seal - OR-658.88X5.33-NBR90 GEN
O-RING SEAL OR-658.88X5.33-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    100  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    82  G
  • PACKAGING
    1
Description