Rotary shaft seal OA-50X68X11-NBR
Part number : OA-50X68X11-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-50X68X11-NBR  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 68 mm and a thickness of 11 mm. It is made of NBR.
  33 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-35X60X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X60X8-NBR
Tapered roller bearing - LM603049-LM603014 GEN
TAPERED ROLLER BEARING LM603049-LM603014
Thrust washer - AS4565 GEN
THRUST WASHER AS4565
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    68  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    31  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description