Rotary shaft seal OA-50X65X8-NBR
Part number : OA-50X65X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-50X65X8-NBR  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 65 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (14 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-50X65X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X65X8-NBR
Deep groove ball bearing - 6010 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6010
PAP bush - PAP2225-P20 GEN
PAP BUSH PAP2225-P20
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    65  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    21  G
  • PACKAGING
    1
Description