Rotary shaft seal OA-50X62X7-NBR
Part number : OA-50X62X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-50X62X7-NBR  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-45X62X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-45X62X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6010 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6010
Internal circlip - CIRCLIP-INT-62-INOX GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-62-INOX
2 2
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
    1
Description