Rotary shaft seal OA-4X11X6-FPM
Part number : OA-4X11X6-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-4X11X6-FPM  has an inner diameter of 4 mm, an outer diameter of 11 mm and a thickness of 6 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-4X11X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-4X11X6-NBR
Oil filled plain bronze bush - BNZ5-8-8 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ5-8-8
Glue - COLLE-HAUTE-RESISTANCE-603-10ML-LOCTITE LOCTITE
GLUE COLLE-HAUTE-RESISTANCE-603-10ML-LOCTITE
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    4  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    11  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
Description