Rotary shaft seal OA-49X65X10-NBR
Part number : OA-49X65X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-49X65X10-NBR  has an inner diameter of 49 mm, an outer diameter of 65 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Gearbox bearing - EC12250-SNR SNR
GEARBOX BEARING EC12250-SNR
Lock nut - KM06 GEN
LOCK NUT KM06
Rotary shaft seal - OAS-49X65X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-49X65X6-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    49  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    65  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    26  G
  • PACKAGING
    1
Description