Rotary shaft seal OA-48X72X10-NBR
Part number : OA-48X72X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-48X72X10-NBR  has an inner diameter of 48 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  26 parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-40X72X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-40X72X10-NBR
Deep groove ball bearing - 6207-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6207-SKF
Wave spring washer - WSW-89.38-69.60-0.97 GEN
WAVE SPRING WASHER WSW-89.38-69.60-0.97
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • WEIGHT
    43  G
Description