Rotary shaft seal OA-48X62X10-NBR
Part number : OA-48X62X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-48X62X10-NBR  has an inner diameter of 48 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  18 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-35X62X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-35X62X12-NBR
Lock washer - MB7 GEN
LOCK WASHER MB7
Grease - LGMT2-35G-SKF SKF
GREASE LGMT2-35G-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    48  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    24  G
  • PACKAGING
    1
Description