Rotary shaft seal OA-47X72X7-NBR
Part number : OA-47X72X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-47X72X7-NBR  has an inner diameter of 47 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-55 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-55
Self aligning ball bearing - 11207 GEN
SELF ALIGNING BALL BEARING 11207
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    47  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    28  G
  • PACKAGING
    1
Description