Rotary shaft seal OA-47X62X6-FPM
Part number : OA-47X62X6-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-47X62X6-FPM  has an inner diameter of 47 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 6 mm. It is made of FPM.
  8 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-2RS
Rotary shaft seal - OAS-48X62X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-48X62X6-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    47  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    18  G
  • PACKAGING
    1
Description