Rotary shaft seal OA-45X85X10-FPM
Part number : OA-45X85X10-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-45X85X10-FPM  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 85 mm and a thickness of 10 mm. It is made of FPM.
  13 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-45X85X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-45X85X10-NBR
Deep groove ball bearing - 6209-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6209-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-95 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-95
3 3
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    85  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    65  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description