Rotary shaft seal OA-45X72X8-NBR
Part number : OA-45X72X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-45X72X8-NBR  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30207 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30207
Rotary shaft seal - OAS-35X52X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X52X7-NBR
Internal circlip - CIRCLIP-INT-100 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-100
3 3
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    31  G
  • PACKAGING
    1
Description