Rotary shaft seal OA-45X59X8-NBR
Part number : OA-45X59X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-45X59X8-NBR  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 59 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - DG358026-WRKB-C4-JTEKT JTEKT
DEEP GROOVE BALL BEARING DG358026-WRKB-C4-JTEKT
Rotary shaft seal - OAS-45X59X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-45X59X7-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    59  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    19  G
  • PACKAGING
    1
Description