Rotary shaft seal OA-45X56X6-NBR
Part number : OA-45X56X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-45X56X6-NBR  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 56 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-28X47X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-28X47X7-NBR
Lock nut - KM5-INOX GEN
LOCK NUT KM5-INOX
Deep groove ball bearing - 6203-2RSH-C3-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-2RSH-C3-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    56  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    13  G
  • PACKAGING
    1
Description