Rotary shaft seal OA-45X55X4-NBR
Part number : OA-45X55X4-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-45X55X4-NBR  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  10 parts in stock (7 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Other bearing - DF0768LLU2AS-NTN NTN
OTHER BEARING DF0768LLU2AS-NTN
Rotary shaft seal - CD-45X55X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL CD-45X55X4-NBR
Thrust washer - AS4565 GEN
THRUST WASHER AS4565
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    7  G
  • PACKAGING
    1
Description