Rotary shaft seal OA-42X55X8-FPM
Part number : OA-42X55X8-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-42X55X8-FPM  has an inner diameter of 42 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 8 mm. It is made of FPM.
  22 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6206-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6206-SKF
O-Ring seal - OR-66.27X3.53-NBR90 GEN
O-RING SEAL OR-66.27X3.53-NBR90
Oil filled plain bronze bush - BNZ40-60-60 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ40-60-60
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    42  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    18  G
  • PACKAGING
    1
Description