Rotary shaft seal OA-40X80X10-NBR
Part number : OA-40X80X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-40X80X10-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  49 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6208 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6208
External circlip - CIRCLIP-EXT-35 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-35
VK EC End cover - EC-80X10-NBR90 GEN
VK EC END COVER EC-80X10-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    52  G
  • PACKAGING
    1
Description