Rotary shaft seal OA-40X80X10-FPM
Part number : OA-40X80X10-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-40X80X10-FPM  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 10 mm. It is made of FPM.
  24 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6207-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6207-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-62 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-62
2 2
Rotary shaft seal - OA-35X52X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-35X52X10-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    60  G
  • PACKAGING
    1
Description