Rotary shaft seal OA-40X70X8-NBR
Part number : OA-40X70X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-40X70X8-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 70 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-16X26X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-16X26X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6304-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6304-C3-SKF
Lock washer - MB6 GEN
LOCK WASHER MB6
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    70  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    33  G
  • PACKAGING
    1
Description