Rotary shaft seal OA-40X68X10-NBR
Part number : OA-40X68X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-40X68X10-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 68 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  40 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-35X62X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-35X62X10-NBR
Deep groove ball bearing - 6208-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6208-SKF
Lock washer - MB05 GEN
LOCK WASHER MB05
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    68  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    37  G
  • PACKAGING
    1
Description