Rotary shaft seal OA-40X62X7-FPM
Part number : OA-40X62X7-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-40X62X7-FPM  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 7 mm. It is made of FPM.
  38 parts in stock (22 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-40X62X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-40X62X7-NBR
Tapered roller bearing - EC42226-S02-H206-SNR SNR
TAPERED ROLLER BEARING EC42226-S02-H206-SNR
Lock nut - KMFE8-SKF SKF
LOCK NUT KMFE8-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    24  G
  • PACKAGING
    1
Description