Rotary shaft seal OA-40X62X11.50-NBR-NAK
Part number : OA-40X62X11.50-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-40X62X11.50-NBR-NAK  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 11.5 mm. It is made of NBR.
  7 parts in stock (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    11.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    31  G
  • PACKAGING
    1
Description