Rotary shaft seal OA-40X55X7-NBR
Part number : OA-40X55X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-40X55X7-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  28 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30206 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30206
Rotary shaft seal - OAS-40X55X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X55X7-NBR
External circlip - CIRCLIP-EXT-25 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-25
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
    1
Description