Rotary shaft seal OA-40X52X8-FPM
Part number : OA-40X52X8-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-40X52X8-FPM  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 52 mm and a thickness of 8 mm. It is made of FPM.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Rotary shaft seal - OA-40X52X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-40X52X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    52  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    17  G
  • PACKAGING
    1
Description