Rotary shaft seal OA-38X62X7-NBR
Part number : OA-38X62X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-38X62X7-NBR  has an inner diameter of 38 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30206 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30206
Internal circlip - CIRCLIP-INT-55 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-55
2 2
Rotary shaft seal - OAS-34X52X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-34X52X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    38  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    22  G
  • PACKAGING
    1
Description