Rotary shaft seal OA-38X50X7-MVQ
Part number : OA-38X50X7-MVQ
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-38X50X7-MVQ  has an inner diameter of 38 mm, an outer diameter of 50 mm and a thickness of 7 mm. It is made of MVQ.
  6 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-38X50X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-38X50X7-NBR
Deep groove ball bearing - 626-2Z-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 626-2Z-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    38  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    MVQ
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
    1
Description