Rotary shaft seal OA-37X62X10-NBR
Part number : OA-37X62X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-37X62X10-NBR  has an inner diameter of 37 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  18 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6206-2Z-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6206-2Z-SKF
Thrust washer - AS2035 GEN
THRUST WASHER AS2035
Rotary shaft seal - OAS-37X62X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-37X62X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    37  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    31  G
  • PACKAGING
    1
Description