Rotary shaft seal OA-37X58X13-NBR
Part number : OA-37X58X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-37X58X13-NBR  has an inner diameter of 37 mm, an outer diameter of 58 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6208-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6208-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-52 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-52
2 2
Rotary shaft seal - OAS-28.8X46.5X11.2-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-28.8X46.5X11.2-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    37  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    58  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    32  G
  • PACKAGING
    1
Description