Rotary shaft seal OA-35X80X10-NBR
Part number : OA-35X80X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-35X80X10-NBR  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6207-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6207-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-80 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-80
VK EC End cover - EC-80X10-NBR90 GEN
VK EC END COVER EC-80X10-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    54  G
  • PACKAGING
    1
Description