Rotary shaft seal OA-35X72X10-FPM
Part number : OA-35X72X10-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-35X72X10-FPM  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 10 mm. It is made of FPM.
  34 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-35X72X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X72X10-NBR
Deep groove ball bearing - 6207-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6207-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-72 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-72
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    47  G
  • PACKAGING
    1
Description