Rotary shaft seal OA-35X53X8-NBR-NAK
Part number : OA-35X53X8-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-35X53X8-NBR-NAK  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 53 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-35X53X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-35X53X8-NBR
Anti-vibration mount Machine base - AS-29-3010-8 GEN
ANTI-VIBRATION MOUNT MACHINE BASE AS-29-3010-8
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    53  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    22  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description