Rotary shaft seal OA-35X45X7-NBR
Part number : OA-35X45X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-35X45X7-NBR  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 45 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust ball bearing - 51105 GEN
THRUST BALL BEARING 51105
Rotary shaft seal - OAS-35X45X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X45X7-NBR
Bearing inner race - IR20-25-38.5 GEN
BEARING INNER RACE IR20-25-38.5
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    45  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
    1
Description