Rotary shaft seal OA-35X43X6-NBR
Part number : OA-35X43X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-35X43X6-NBR  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 43 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6005-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6005-2RSH-SKF
Thrust washer - AS2035 GEN
THRUST WASHER AS2035
Rotary shaft seal - CD-35X43X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL CD-35X43X4-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    43  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description