Rotary shaft seal OA-31X41X5-NBR
Part number : OA-31X41X5-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-31X41X5-NBR  has an inner diameter of 31 mm, an outer diameter of 41 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-14X22X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-14X22X5-NBR
Deep groove ball bearing - 63-28-C3-JTEKT JTEKT
DEEP GROOVE BALL BEARING 63-28-C3-JTEKT
Ball - BA-16 GEN
BALL BA-16
16 16
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    31  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    41  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
    1
Description