Rotary shaft seal OA-29X38X6-NBR
Part number : OA-29X38X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-29X38X6-NBR  has an inner diameter of 29 mm, an outer diameter of 38 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  21 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 16008-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 16008-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-25 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-25
Rotary shaft seal - BB-45X60X5.50-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BB-45X60X5.50-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    29  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    38  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
    1
Description