Rotary shaft seal OA-28X40X7-NBR
Part number : OA-28X40X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-28X40X7-NBR  has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  39 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-28X40X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-28X40X7-NBR
Tapered roller bearing - 30302 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30302
PAP bush - PAP2830-P10 GEN
PAP BUSH PAP2830-P10
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    8  G
  • PACKAGING
    1
Description