Rotary shaft seal OA-27X47X6-NBR
Part number : OA-27X47X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-27X47X6-NBR  has an inner diameter of 27 mm, an outer diameter of 47 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  27 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-22X32X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-22X32X7-NBR
Internal circlip - CIRCLIP-INT-47 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-47
Deep groove ball bearing - 98305 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 98305
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    27  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    47  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description