Rotary shaft seal OA-26X42X7-NBR
Part number : OA-26X42X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-26X42X7-NBR  has an inner diameter of 26 mm, an outer diameter of 42 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-24X40X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-24X40X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6004-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6004-2RSH-SKF
Ball - BA-7-INOX GEN
BALL BA-7-INOX
7 7
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    26  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    42  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    9  G
  • PACKAGING
    1
Description