Rotary shaft seal OA-250X290X15-NBR
Part number : OA-250X290X15-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-250X290X15-NBR  has an inner diameter of 250 mm, an outer diameter of 290 mm and a thickness of 15 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-65X90X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-65X90X10-NBR
Deep groove ball bearing - S61813-2RS-ZEN ZEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING S61813-2RS-ZEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    250  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    290  MM
  • THICKNESS
    15  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    365  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description