Rotary shaft seal OA-25.400X50.800X6.350-NBR
Part number : OA-25.400X50.800X6.350-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-25.400X50.800X6.350-NBR  has an inner diameter of 25.4 mm, an outer diameter of 50.8 mm and a thickness of 6.35 mm. It is made of NBR.
  21 parts in stock (14 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-25.40X38.10X6.35-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-25.40X38.10X6.35-NBR
Deep groove ball bearing - R16-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING R16-2RS
External circlip - CIRCLIP-EXT-25 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-25
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    25.4  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50.8  MM
  • THICKNESS
    6.35  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    18  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description