Rotary shaft seal OA-20X52X7-FPM
Part number : OA-20X52X7-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-20X52X7-FPM  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 52 mm and a thickness of 7 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust washer - AS3552 GEN
THRUST WASHER AS3552
Deep groove ball bearing - 6304-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6304-C3-SKF
Rotary shaft seal - ASP-25X52X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL ASP-25X52X7-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    52  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    25  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description