Rotary shaft seal OA-20X38X8-FPM
Part number : OA-20X38X8-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-20X38X8-FPM  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 38 mm and a thickness of 8 mm. It is made of FPM.
  5 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-C3-SKF
Rotary shaft seal - OAS-20X38X7-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X38X7-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    38  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
    1
Description