Rotary shaft seal OA-18X28X7-NBR
Part number : OA-18X28X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-18X28X7-NBR  has an inner diameter of 18 mm, an outer diameter of 28 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-16X22X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-16X22X4-NBR
Deep groove ball bearing - 6203-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-C3-SKF
E-clip - E-CLIP-9 GEN
E-CLIP E-CLIP-9
9 9
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    18  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    28  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
    1
Description