Rotary shaft seal OA-17X42X7-NBR
Part number : OA-17X42X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-17X42X7-NBR  has an inner diameter of 17 mm, an outer diameter of 42 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-15X30X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-15X30X10-NBR
Deep groove ball bearing - B17-92D-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING B17-92D-2RS
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    17  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    42  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    14  G
  • PACKAGING
    1
Description